Exkurzia vo Viedni 2011 - Múzeum Albertina

Študenti grafického a priemyselného dizajnu a fotografie navštívili v stredu 16.03.2011 viedenskú Albertinu a prezreli si dve výstavy.

Študenti grafického a priemyselného dizajnu a fotografie navštívili v stredu 16.03.2011 viedenskú Albertinu a prezreli si dve výstavy.

Výstava Roya Lichtensteina nazvaná BLACK & WHITE 1961 – 1968 predstavuje tú časť autorovej práce, kde sa už nezaoberá znázorňovaním americkej histórie, ale zameriava sa na techniku čierno – bielej kresby inšpirujúc sa reklamnými a mediálnymi ilustráciami ale aj komiksom. V rovnakom období realizoval aj obrazy, výrazom pripomínajúce spomínane kresby no tvoriace samostatnú skupinu tvorby. Študenti grafického dizajnu mohli pozorovať Lichteinsteinovu tvorbu a zároveň inšpiračný zdroj, komerčnú grafiku, črtajúcu sa vo vystavených dielach. V dnešnej pretechnizovanej dobe však mali možnosť vidieť aj autorovo náčinie, ktoré zastupovalo dnes dostupný počítač a grafické programy.

Výstava THE BLUE RIDER - FROM THE LENBACHHAUS AND THE ALBERTINA prezentuje tvorbu autorov umelcov, voľne zoskupených okolo Wassilyho Kandinského. Spoločnou im bola inšpirácia v gotickom a primitívnom umení no rovnako vo fauvizme a kubizme. Pre študentov grafického dizajnu predstavuje akýsi motivačný bod, v ktorom môžu nachádzať rôznorodé možnosti prístupov k práci s farbou a jej využití v komerčnej grafike. Rovnako pozorovaním vývoja konceptov jednotlivých autorov, až k ich konečnej fáze vývoja, je možné nájsť spojenie výtvarného umenia a grafického dizajnu.


Michal Štofa