Pedagogička Henrieta Tholt realizuje dizajnérsky projekt s deťmi z Luníka

Naša pedagogička odevného dizajnu Henrieta Tholt a dizajnérka Zuzana Zmateková, ktorá vystavovala aj v našej školskej galérii, vytvorili v spolupráci s rómskymi deťmi kolekciu látok, ktorou upozorňujú na stereotypy späté s rómskou kultúrou v textilnom priemysle.


Textilná dizajnérka Zuzana Zmateková je síce ešte len na začiatku kariéry, no zaznamenala už viacero úspechov. Získala niekoľko prestížnych domácich a zahraničných ocenení, pôsobila v slávnom módnom štúdiu Alexandra McQueena a navrhovala aj luxusné odevy pre znovuzrodenú slovenskú značku Nehera. Teraz však vytvorila kolekciu látok, na ktorej spolupracovala s rómskymi deťmi.

„Navonok to síce nemá nič spoločné s mojimi predošlými prácami, no rada experimentujem a som otvorená aktuálnym témam. Jednou z takých je aj to, ako textilný priemysel povrchne narába s motívmi rómskej kultúry,“ hovorí Zuzana Zmateková.

Na spoluprácu oslovila aj textilnú výtvarníčku a pedagogičku Henrietu Tholt, s ktorou sa vybrali na košické sídlisko Luník IX, kde usporiadali sériu výtvarných workshopov.

„Zaujímalo nás, akým spôsobom deti tvoria a odkiaľ čerpajú inšpirácie,“ hovorí Henrieta Tholt.

>>> Čítajte viac v článku Denníka N