Výstava našej pedagogičky Tijany Radenković v Košiciach

Pozývame na výstavu našej pedagogičky Tijany Radenković v Košiciach. Výstava bude sprístupnená online 15. apríla o 18:00.


Kurátorka výstavy: Petra Housková
Uvedenie výstavy: 15. 4. 2021 o 18.00 / FB Šopa Gallery
Výstava potrvá: 16. 4. - 16. 5. 2021
Otváracie hodiny: PO – PIA, 16.00 — 18.00

Samostatný výstavný projekt Eden Immortal Place je pokračovaním autorkinho výskumu v otázkach týkajúcich sa identity, solidarity či v určitom zmysle hľadania stability, pričom pracuje s metódami privlastňovania, archivácie a vytvárania rôznych typov zbierok. Projekt sa opiera o fenomén „biofílie“. Tento pojem prvýkrát použil psychológ Erich Fromm a ďalej ho rozvinul americký biológ Edward O. Wilson, ktorý poukázal na dôsledky odlúčenia sa od prírody. Autorka sa snaží o rekonštrukciu ideálneho miesta, Rajskej záhrady, predstavujúcu nesmrteľnosť, utópiu postavenú na mytológii, no zároveň je pokusom o rekonštrukciu spoločnosti – je reflexiou rozkladajúcich sa systémov, ktorých svedkami sme boli v minulosti, súčasnosti a nevyhnutnej budúcnosti.

Tijana Radenković ukončila magisterské štúdium Fakulte výtvarného umenia v Belehrade, kde prednedávnom získala aj doktorandský titul. Počas doktorandského štúdia v roku 2017 sa vďaka programu ERASMUS zúčastnila pobytu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde pôsobí aj v súčasnosti. Samostatne a skupinovo vystavovala v Srbsku, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine, Francúzsku, Taliansku a Nemecku. Výstava v Šopa Gallery je autorkinou prvou samostatnou výstavou na Slovensku a je výsledkom jej dvojmesačnej rezidencie v rámci projektu KAIR.