Klára Kusá

10/2018

- študentka vyššieho odborného štúdia v odbore Grafika vizuálnych komunikácií od 2018-2019


Okrem štúdia sa venuješ aj vlastnej voľnej tvorbemaľbe, kresbe, odevnému dizajnu, ale aj písaniu blogov a tvorbe videí. Máš čas spať? Môžeš nám povedať, čomu sa venuješ a prečo ťa to baví?

Je pravda, že sa venujem mnohým veciam, ale spánok je pre mňa prioritou, bez siedmich hodín v posteli to nejde. Takže čas sa musí nájsť. Asi ide o to, že mám potrebu vyjadriť sa. Robím, čo robím, lebo si nemôžem pomôcť. Väčšina z vymenovaných vecí vznikla z pocitu zúfalstva, človeku sa najlepšie tvorí, ak sa nachádza v stave vnútornej nepohody. Aspoň ja to tak cítim. Vtedy mi najviac pomáha maľovať, snažím sa vyjadriť svoje pocity, no nikdy neviem, čo z toho vznikne. Mám aj vlastný blog a stránku, ktorá sa venuje psychickým problémom. Osobne sa ma to dotýka a písanie o svojom prežívaní je pre mňa vyslovene očistným rituálom. Nuž a postupne sa k tomu pridalo aj maľovanie na textil a občasné natáčanie videí.

Čo ťa priviedlo na Školu dizajnu a prečo si sa rozhodla pre štúdium grafiky vizuálnych komunikácii?

Úprimne, pred rokom som sa ocitla v situácii, keď som musela zo zdravotných dôvodov odísť z vysokej školy v Prahe. Bolo to v čase, keď som netušila, čo ďalej a po niekoľkých mesiacoch som bola rozhodnutá vrátiť sa na umeleckú školu. Nemala som však poňatia, čo si vybrať, keďže sa v rámci umenia zaujímam o všetko možné. Rozhodovala som sa medzi fotografiou a grafikou.

Si v škole spokojná? Prekvapilo ťa u nás niečo?


V škole som spokojná, príjemne ma prekvapilo neformálne a priateľské prostredie, aké som zažívala kedysi aj na svojej strednej škole. Takáto atmosféra je ale na iných školách skôr výnimkou, preto sa veľmi teším. Zároveň si veľmi cením a som prekvapená z pochopenia a ústretovosti, ktorú pedagógovia majú voči nám, študentkám a študentom. Tiež sa mi páči, že učitelia a učiteľky vítajú akékoľvek naše nápady, ktoré niekedy vôbec nesúvisia so školskými zadaniami. Nakoniec, som veľmi potešená množstvom inšpirácie, ktorou nás zahŕňajú.

_
Prácu Kláry Kusej nájdete aj na SAATCHIART a na SASHE. Tu je rozhovor s Klárou pre .týždeň.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.