Natália Zabáková

- študentka vyššieho odborného štúdia 2015 - 2018

Prečo si sa rozhodla študovať práve animovanú tvorbu? Čo ťa na animácii najviac zaujalo?

Chcela som sa naučiť animovať a vyskúšať si rôzne techniky animácie. Najviac ma zaujala 3D animácia a vizuálne efekty. Je neskutočné, čo všetko môžeme vytvoriť vďaka našej modernej technike.

S akými očakávaniami si sa pred tromi rokmi prihlásila na tento odbor? Pamätáš sa ešte na prijímačky? Ako sa ti potom na Škole dizajnu študovalo, aká bola vo vašom ateliéri atmosféra? Naplnili sa tvoje očakávania? Odporučila by si štúdium animovanej tvorby na Škole dizajnu aj svojim známym?

Nemala som konkrétne očakávania, nevedela som celkom, do čoho idem, keďže tento odbor bol pre mňa úplne nový. Na prijímačky si pamätám ako včera. Bola som nervózna a v strese. Nebola som si istá, či ma prijímu, keďže som predtým neštudovala na umeleckej škole. Ale ukázalo sa, že som bola nervózna zbytočne. Prijali ma. Študovalo sa mi fajn, bola to sranda, hlavne so spolužiakmi. Náš ateliér sa stal našou klubovňou. Chodila som tam rada a musím povedať, že spolužiaci mi budú naozaj chýbať, pretože sme sa všetci veľmi zblížili. Štúdium na tejto škole by som určite všetkým odporučila. Človek sa naozaj veľa naučí a má tiež prístup k technike a k softvérom, takže môže pracovať so všetkým, čo potrebuje.

Ako si zvládla absolventské skúšky? Môžeš nám priblížiť svoju záverečnú prácu?

Pri absolventských skúškach, ako to už býva, som opäť bola v strese, ale opäť zbytočne. Moja záverečná práca sa volá Nešťastník. Je to krátky animovaný film s prvkami hraného filmu. Jeho témou je šikana. Vybrala som si ju, lebo viem, že na iných školách je to často jeden z najčastejších problémov a jeho riešenie nie je vždy jedoduché. Flm je ručne animovaný v štýle Tima Burtona, ktorého tvorba je mojou veľkou inšpiráciou.

Aké máš plány na leto a čo chceš robiť ďalej?

Leto bude asi pracovné, zatiaľ vezmem nejakú brigádu, ale začnem si, samozrejme, hľadať prácu v odbore. Chcela by som pracovať v oblasti 3D grafiky a tvorby prostredí do PC hier, to ma veľmi baví. Samozrejme, budú aj nejaké výletíky a dovolenka smile

_
Krátky absolventský film Natálie Zabákovej si môžete pozrieť tu.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.