Kristína Bukovčáková - Angry Flora

Vernisáž: 17. 12. 2019, 17:00
            18. 12. 2019, 14:00
Trvanie výstavy: 17. 12. 2019 – 17. 1. 2020

Kurátor: Ľuboš Lehocký
Galéria Sumec, Škola dizajnu
Ivanská cesta 21, Bratislava

www.galeriasumec.sk

Maliarku Kristínu Bukovčákovú zaujímajú environmentálne témy. Obáva sa, že to tu skončí poriadne zle, nie však pre planétu. Tá totiž nie je subjekt, ktorému by mohlo byť ľúto, že ju už nedokážeme pohodlne obývať (a našťastie nevie byť pomstychtivá). Zle to dopadne pre nás ľudí, pre zvieratá, rastliny a ich plody, grapefruity, hady, slizké pásomnice, malilinké baktérie, ktorých abstrahované formy Bukovčáková kolážovito komponuje na ploche obrazu. Na podklade tohto uvažovania autorka vizuálne artikuluje svoje emócie a maľbou štylizované stanoviská dotýkajúce sa environmentálnej krízy. Krízou máme jednoducho povedané na mysli, že generácie po nás budú žiť (alebo skôr umierať) v nepredstaviteľne horších podmienkach.
Aj keď to znie hrozivo, Bukovčákovej obrazy na prvý pohľad až také hrozivé nie sú. Modrý pes na jej maľbách z roku 2017 môže byť smiešny, alebo prichádzať z drogového sna, ale môže prichádzať aj z Indie, kde zmodrel v dôsledku kúpania sa vo vode znečistenej toxínmi z textilnej fabriky. Ani červené časti tela, zelený oheň, vyprahnutá zem, zvláštna noha a obrovský grapefruit na aktuálnych maľbách, ani ich tiene prestupujúce fragmentami čohosi povedomého, ale miznúceho, nepôsobia didakticky kritizujúco a prvoplánovo. Mohli by sme v nich vidieť dokonca trochu irónie. Zdá sa však, že tvár, ktorá sa ironicky uškŕňa, tu nemôže patriť nám – akoby patrila skôr faune a flóre, ktorá pochopila sebadeštrukčné smerovanie človeka, ktorému je ale tento proces paradoxne nezreteľný, odcudzený, alebo ľahostajný, pritom doslova žitý na vlastnej koži. Zatiaľ.
.
.
.
.
Kristína Bukovčáková (*1991) študovala na Akadémii umení v Banskej Bystrici v Otvorenom ateliéri maľby u profesora Jána Kudličku a neskôr Rastislava Podobu. V roku 2013 absolvovala študijnú stáž na Akadémii umení v Krakove v ateliéri profesora Andrzeja Bednarczyka. V roku 2018 úspešne ukončila štúdium v ateliéri Intermediálnej konfrontácie Jiřího Davida a Milana Saláka na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe. V roku 2015 získala 2. miesto a v roku 2016 1. miesto v ocenení Maľba roka. Žije a tvorí v Prahe.
.
.
Výstavný program Galérie Sumec v roku 2019 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. FPU je hlavným partnerom projektu.

Dielo: Kristína Bukovčáková - Bitka s grepfruitom, 155x165cm, akryl na plátne, 2019

Foto z výstavy: Eliška Šufliarska