KUCHYŇA – Robo Szegény, Oľga Szegényová, Natálka Szegényová

Kurátorka: Marianna Kajabová
Vystavujú: Robo Szegény, Oľga Szegényová, Natálka Szegényová

Vernisáž: 14. 9. 2017, 12:00, súčasťou vernisáže bude koncert klarinetistu Branislava Dugoviča
Trvanie výstavy: 14. 9. – 11. 10. 2017
Galéria SUMEC, Ivanská cesta 21, Bratislava


_
Galéria SUMEC pozýva na netradičnú výstavu rodiny Szegényovcov, ktorá publiku predstaví na jednom mieste grafiku, keramiku, maľbu, objekty, fotografie i detské kresby „z rodinnej kuchyne“ grafického dizajnéra, výtvarníka, muzikanta a pedagóga Roba Szegényho.


V úlohe „šéfkuchára“ vystupuje na výstave Kuchyňa Róbert Szegény, grafický dizajnér a pedagóg odboru Grafika vizuálnych komunikácií na Škole dizajnu v Bratislave, kde pôsobí aj jeho manželka Oľga. Obaja partneri prostredníctvom metafory kuchyne a jedla odkrývajú duchovný rozmer rodinného spolužitia i umeleckej spolupráce, ktorej prirodzenou súčasťou je aj ich dcéra Natálka.

V samostatnej i kolektívnej tvorbe členov rodiny sa objavujú motívy bezstarostného života, pohody a radosti, ale aj znepokojujúce vízie, obavy a vedomie pominuteľnosti človeka. Ich keramické objekty, maľby, grafiky i detské kresby najmladšej vystavujúcej zachytávajú plynutie rodinného života i každodennú skutočnosť a predstavy jednotlivých autorov.

Podobne ako sa pri varení miešajú v hrnci rôzne prísady a používajú rôzne spôsoby prípravy jedla, komponujú svoju výstavu aj Szegényovci. Pracujú s rôznymi umeleckými médiami, technikami, obsahmi aj náladami. Spájajú jemné aj ostré, aby bol zážitok komplexný. Lebo také je dobré jedlo, dobré umenie i naplno prežívaný svet.

_

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.

Foto: Tamara Jenčová
_

Sprievodný text kurátorky