Tatiana Amy Málachová

1/2019- študentka vyššieho odborného štúdia animovanej tvorby od 2018


Skôr než si sa prihlásila na štúdium animácie na Škole dizajnu, študovala si už na vysokej škole. Aký odbor? Prečo si sa rozhodla zmeniť školu? Neodhovárali ťa rodina a známi? Nezdal sa im tvoj návrat na strednú (aj keď na vyššie odborné štúdium) krokom späť?
Rok a pol som študovala na Univerzite Komenského na Matfyze odbor učiteľstvo informatiky a biológie. Aj toto štúdium mi dalo veľa, ale zistila som, že by som sa asi bála byť učiteľkou a rýchlo by sa na mne prejavil syndróm vyhorenia. Taktiež sa mi nepošťastilo vo virológii čo ma tiež presvedčilo, že to nie je úplne škola pre mňa. A aj tak som si posledný polrok len kreslila po zošitoch asi na všetkých prednáškach, takže ma aj veľa kamarátov presviedčalo, či nechcem skúsiť niečo v umeleckom smere. Ale aj toho som sa bála, že ma budú nútiť do niečoho, čo ide proti mne, že mi skritizujú niečo, čo sa mne páči a teší ma a potom stratím chuť robiť niečo, čo mám tak rada. Ale teraz som šťastná zo svojho rozhodnutia a aj moji blízki ma v ňom podporujú.

Ako sa ti zatiaľ na Škole dizajnu páči? Akú strednú si navštevovala predtým? Môžeš to porovnať?

Predtým som študovala na všeobecnom gymnáziu Ladislava Novomeského, zameraním to bolo celkom iné, ťažko sa to porovnáva. Na Škole dizajnu som ale zatiaľ veľmi spokojná a dúfam, že sa toho ešte veľa naučím a neskôr to aj využijem.


Čím je pre teba animovaná tvorba zaujímavá? Čomu v rámci animácie by si sa chcela najviac venovať?
Fascinuje ma, keď vidím moje kresby žiť. Že to už nie je len jeden obrázok, ale už to vie chodiť, skákať... smile Nie som ešte celkom rozhodnutá, ktorému typu animácie by som sa chcela venovať viac. 3D ide v tejto dobe dosť do popredia, aj to modelovanie mi sa mi zdá fascinujúce a veľmi ma baví, aj keď na prvej hodine som sa na ten program pozerala s myšlienkou “Whaaaat? Ako mám v tomto spraviť čo i len stoličku?!”, napokon som sa to ale naučila. Zatiaľ mám však stále bližšie k 2D.

Aký je tvoj obľúbený animák, tvorca, režisér, umelec?
Žijem na animákoch! smile Filmoch, seriáloch, anime, vedela by som ich pozerať znovu a znovu. Môžem to porozdeľovať do menších podmnožín, je toho asi dosť veľa smile 3D celovečerné animáky - Spider-Man: into the spider-verse, How to Train Your Dragon, Big Hero 6 a Tangled; 2D - Mulan, The Iron Giant a Lilo & Stitch; anime - Miyazaki - Your name, My Neighbor Totoro, Howl´s Moving Castle; zo seriálov patria ku najobľúbenejším - Voltron: Defender of the universe (Dreamworks remake) a Gravity Falls; anime seriály - Assasination Classroom, My Hero Academia a Haikyuu (a veľa iných) smile

Čo by si chcela robiť po škole?
Spraviť si ešte poriadnu výšku v zahraničí, a potom keď raz budem veľká, pracovať pre Dream Works alebo Disney smile

INSTA: @artist._.faceless_artist._.lol

ANIMÁCIE OD AMY:
> Kráľ odpadu
> Hojdačka
> Medveď
> Hop!
> Ideš
> Chôdza

.
.