Alžbeta Kurdelová ocenená vo finále súťaže Nové tváre módnej scény!

BLAHOŽELÁME!

7. 9. 2021 predstavili naše študentky Alžbeta Kurdelová a Marcela Greifová v Kostole Klarisiek svoje odevné kolekcie na finálovej prehliadke súťaže Nové tváre módnej scény. Témou súťaže bola Zodpovedná krása. Naše študentky odevného dizajnu boli medzi 8 finalistkami, ktoré vybrala odborná porota spomedzi prihlásených z celého Slovenska. Podujatie bolo súčasťou Bratislavských módnych dní 2021 by Mercedes Benz.

Alžbeta Kurdelová získala 3. miesto. Blahoželáme!


“Zodpovednosť v odevnom priemysle môžeme nájsť pri pohľade do histórie – jednoducho preto, že materiál bol extrémne drahý pre všetky vrstvy. Ekonomické strihanie a využívanie odpadového materiálu bola bežná prax. Šev navyše, aby sa lepšie využil materiál, alebo otáčanie proti vlasu nikomu nevadili, veď vo veľkej sukni sa to stratí. Takisto časté bolo opravovanie a prešívanie starých odevov na nové, s modernou siluetou. Týmito princípmi som sa riadila pri tvorbe kolekcie, či už prerobením starých odevov ako kostým po pratete, ekonomickým strihaním alebo využívaním odpadového materiálu skryto alebo ako ozdobu.

Pre jednotný vizuál modelov som si zvolila tému baníckej histórie Slovenska, inšpiráciu som hľadala v kráse kameňa a kovu, siluetách veží a banských vstupov, ako aj v samotnom odeve baníkov.

Snažila som sa aby jednotlivé kusy boli pohodlné, napríklad použitím strečovej látky či podšívky, s vreckami a dali sa kombinovať s inými modelmi a odevmi - aby ich život a využitie neskončili touto prehliadkou. Niektoré kusy majú viac možností nosenia – obojstranne, s ozdobou aj bez, alebo ako vlečka aj sukňa.

Práca v kolekcii mi umožnila využiť potenciál jednotlivých materiálov, rôzne ich kombinovať. Odpad z niektorých modelov je základom iných, napríklad z odrezku po večerných šatách sa stal top, vlečka vstrebala všetok materiál čo ostal, aplikácia inšpirovaná bridlicou je tvorená čisto z odrezkov. Šupinové nohavice spájajú to, čo ostalo z výroby ostatných modelov, čím sa odpad z celkovej kolekcie priblížil k nule.”

Alžbeta Kurdelová


>>> ČLÁNOK o súťaži a kolekcii Alžbety Kurdelovej na skolske.sk
>>> VIDEO finálovej módnej prehliadky - M.Greifová od 6:00 min., A. Kurdelová od 16:20 min.
>>> VIDEO o finálovej kolekcii Alžbety Kurdelovej

FOTO: Karolína Korimová