Výstava: Lucia Kostková - Linea Recta

SRDEČNE POZÝVAME NA VÝSTAVU NAŠEJ MATURANTKY LUCIE KOSTKOVEJ!


Lucia Kostková – Linea Recta
Otvorenie výstavy: 15. jún 2017, 18:00
Miesto: Trnavské mýto – podchod, Bratislava

Video: Rozhovor s autorkou

Absolventka fotografie na Škole dizajnu v Bratislave vytvorila maturitnú prácu, ktorou sa vyrovnávala so smrťou milovanej osoby. Od 15. júna vystavuje Lucia Kostková svoj fotografický projekt v podchode na Trnavskom mýte, ktorý čoskoro prejde rozsiahlou rekonštrukciou. Výstava je situovaná symbolicky „pod zemou“. Autorka využila poslednú príležitosť predstaviť svoju prácu v tomto priestore, ktorý poskytol Magistrát mesta Bratislavy a spoločnosť Immocap Group. Kostková v každodennom zhone ľuďom pripomína nie len dočasnosť nášho pobytu na tomto svete, ale najmä existenciálnu dôležitosť medziľudských vzťahov

Výstava Linea Recta (pokrvné príbuzenstvo / hlavná vetva) je poctou autorkiným zosnulým starým rodičom. Keď Lucii Kostkovej umrel dedo, jej stará mama sa s manželovou smrťou vyrovnávala aj tak, že si čítala listy, ktoré jej posielal z vojny. Keď Lucii v deň jej menín, krátko pred Vianocami umrela po ťažkej chorobe aj babka, ktorú milovala, autorka tiež hľadala spôsob, ako sa s jej smrťou vyrovnať.

„Spomínam si, že keď zomrel dedko, babka čítavala jeho listy z vojny. Bol to spôsob, ako sa s jeho stratou vyrovnávala. Po babkinej smrti som sa ocitla v podobnej situácii aj ja. Skúšala som presvedčiť svoju myseľ o tom, že je babka stále v nemocnici a onedlho sa vráti, neskôr so smútkom bojovať, nemyslieť, zabudnúť. Nepodarilo sa. Nasťahovala som sa do babkinho domu. Jej prítomnosť, ktorú som tam cítila, mi pomáhala zmierniť depresie. Po niekoľkých mesiacoch som sa odhodlala prezrieť si veci, ktoré po babke ostali – mnoho dokumentov, fotiek a 42 listov od dedka. Ich čítanie mi zobralo veľa síl, nakoniec som však práve v nich našla spôsob, ako sa so smrťou starej mamy vyrovnať. Dedko tvoril pre babku listy, ja pre ňu vytvorím fotografie.“ (Lucia Kostková)

Na každom autoportréte venovanom babke má autorka náhrdelník, ktorý starej mame pred svojou smrťou venoval manžel. Lucii ho darovala pred svojou smrťou babka. Náhrdelník bol posledným darom pre Luciu, výstava je posledným darom jej zosnulej starej mame.

Pedagogické vedenie: Mgr. art. Jana Kirschnerová, Ing. Mgr. art. Kristián Németh


FB: Lucia Kostková - Linea Recta

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.