Študentské práce

VIDEO PROFIL ODBORU Módna prehliadka Šaty na tému kruh/ praktické cvičenia/ 2. roč./ bavlna, gorálky Top a sukňa na tému vlna/praktické cvičenia/ 2. roč./ bavlna, organza Kabát/ praktické cvičenia, textilné techniky/ 3. VOŠ/ vlna, plast Vrstvená sukňa/praktické cvičenia, textilné techniky/3. roč./organza, vosk POP-art vrstvené šaty/ praktické cvičenia/ 3. roč./ plast, bavlna POP-art šaty/ praktické cvičenia/ 3. roč./ plast, bavlna Recyklácia/ praktické cvičenia/ 2. roč./ kombinácia materiálov OP-art šaty a kabát/ praktické cvičenia/ 3. roč./ vatelín Street art kabát/ praktické cvičenia/ 2. roč./ maľba na textil Androgýnne nohavice/ praktické cvičenia/ 3. roč./ bavlna Ethnic šaty/ praktické cvičenia/ 2. VOŠ/ batika Žabó/ textilné techniky/ 3. roč./ macramé Živôtik/ praktické cvičenia/ 3. roč./ bavlna, kostice, perly Krinolína/ praktické cvičenia/ 3. roč./ kombinácia materiálov

o Odevný dizajn

vedúci odboru:
Mgr. Marianna Kajabová, PhD. Mgr. Marianna Kajabová, PhD.

pedagógovia:
Ing. Katarína Marcellová Ing. Katarína Marcellová Mgr. art. Alexandra Opoldusová Mgr. art. Alexandra Opoldusová Mgr. art. Jana Vaterková Mgr. art. Jana Vaterková Mgr. Lenka Šišuláková Mgr. Lenka Šišuláková


Odborný profil absolventa

KÓD ODBORU: 8610 M Odevný dizajn

ODBORNÉ PREDMETY:

1. ROČNÍK: výtvarná príprava, praktické cvičenia, figurálna kresba, konštrukcie strihov, technológia, dejiny výtvarnej kultúry, dejiny odievania

2. ROČNÍK: počítačová grafika, výtvarná príprava 2, praktické cvičenia 2, figurálna kresba 2, konštrukcie strihov 2, technológia 2, dejiny výtvarnej kultúry 2, dejiny odievania 2

3. ROČNÍK: odevný dizajn, praktické cvičenia 3, figurálna kresba 3, konštrukcie strihov 3, technológia 3, dejiny výtvarnej kultúry 3, dejiny odievania 3

4. ROČNÍK: odevný dizajn 2, praktické cvičenia 4, figurálna kresba 4, konštrukcie strihov 4, technológia 4, dejiny výtvarnej kultúry 4, dejiny odievania 4


ABSOLVENT/-KA dokáže poskytovať profesionálne služby a suverénne a kreatívne sa pohybovať v rôznych oblastiach odevného a textilného dizajnu, módného návrhárstva, stylingu a voľného umenia:

MÓDNA KRESBA, NAVRHOVANIE A ZHOTOVENIE SÚČASNÝCH, HISTORICKÝCH, ETNICKÝCH A INÝCH ODEVOV A ODEVNÝCH KOLEKCIÍ, ZHOTOVOVANIE STIHOV, APLIKÁCIA SÚČASNÝCH A HISTORICKÝCH TEXTILNÝCH TECHNÍK - VÝŠIVKA, ČIPKA, PALIČKOVANIE, SIEŤOTLAČ, MAĽBA NA TEXTIL, REALIZÁCIA MÓDNEJ PREHLIADKY, STYLING, MÓDNE KONZULTÁCIE, RECYKLOVANIE, UPCYCLOVANIE TEXTILU, TEXTILNÝ ŠPERK A OBJEKT, TEXTILNÉ ODEVNÉ A BYTOVÉ DOPLNKY


AKTIVITY počas štúdia:

Študenti a študentky počas 4 rokov absolvujú PLENÉR, LYŽIARSKY KURZ, EXKURZIE, NÁVŠTEVY VÝSTAV, PREDNÁŠKY A WORKSHOPY s dizajnérmi, umelcami a odborníkmi, každoročnú PRAX A RIEŠENIE REÁLNYCH ZÁKAZIEK pre externých klientov, prípravu vlastných VÝSTAV a majú možnosť absolvovať tiež ŠTUDIJNÝ POBYT V ZAHRANIČÍ (Estónsko, Taliansko, Rakúsko, Česko, Slovinsko) alebo TVORIVÝ POBYT PRI MORI (Slovinsko).


MOŽNOSTI PRACOVNÉHO UPLATNENIA ABSOLVENTA

SAMOSTATNÝ ODEVNÝ ALEBO TEXTILNÝ DIZAJNÉR/-KA, KRAJČÍR, NÁVRHÁR, STYLISTA V MÓDNYCH ATELIÉROCH, ZNAČKÁCH A VÝROBNÝCH ODEVNÝCH FIRMÁCH, NÁVRHÁR A KOSTYMÉR V DIVADLE, FILME A TELEVÍZIÍ, TVORCA STRIHOV A DOPLNKOV, MÓDNY PORADCA, REDAKTOR V MÓDNYCH ČASOPISOCH A TELEVÍZNYCH PROGRAMOCH, ORGANIZÁTOR MÓDNYCH PREHLIADOK

Absolvent/-ka môže tiež pokračovať v štúdiu na vysokých školách na Slovensku a v zahraničí najmä v odboroch zameraných prakticky alebo teoreticky na módu, odev, textil, dizajn, umenie, žurnalistiku, mediálnu komunikáciu, marketing a humanitné vedy.