Študentské práce

VIDEO PROFIL ODBORU Módna prehliadka Šaty na tému kruh/ praktické cvičenia/ 2. roč./ bavlna, gorálky Top a sukňa na tému vlna/praktické cvičenia/ 2. roč./ bavlna, organza Kabát/ praktické cvičenia, textilné techniky/ 3. VOŠ/ vlna, plast Vrstvená sukňa/praktické cvičenia, textilné techniky/3. roč./organza, vosk POP-art vrstvené šaty/ praktické cvičenia/ 3. roč./ plast, bavlna POP-art šaty/ praktické cvičenia/ 3. roč./ plast, bavlna Recyklácia/ praktické cvičenia/ 2. roč./ kombinácia materiálov OP-art šaty a kabát/ praktické cvičenia/ 3. roč./ vatelín Street art kabát/ praktické cvičenia/ 2. roč./ maľba na textil Androgýnne nohavice/ praktické cvičenia/ 3. roč./ bavlna Ethnic šaty/ praktické cvičenia/ 2. VOŠ/ batika Žabó/ textilné techniky/ 3. roč./ macramé Živôtik/ praktické cvičenia/ 3. roč./ bavlna, kostice, perly Krinolína/ praktické cvičenia/ 3. roč./ kombinácia materiálov

o Odevný dizajn

vedúci odboru:
Mgr. Marianna Kajabová, PhD. Mgr. Marianna Kajabová, PhD.

pedagógovia:
Ing. Katarína Marcellová Ing. Katarína Marcellová Mgr. art. Júlia Jurinová Mgr. art. Alexandra Opoldusová Mgr. Jana Vaterková


Odborný profil absolventa

KÓD ODBORU: 8610 M Odevný dizajn

ODBORNÉ PREDMETY:

1. ROČNÍK: výtvarná príprava, praktické cvičenia, figurálna kresba, konštrukcie strihov, technológia, dejiny výtvarnej kultúry, dejiny odievania

2. ROČNÍK: počítačová grafika, výtvarná príprava 2, praktické cvičenia 2, figurálna kresba 2, konštrukcie strihov 2, technológia 2, dejiny výtvarnej kultúry 2, dejiny odievania 2

3. ROČNÍK: odevný dizajn, praktické cvičenia 3, figurálna kresba 3, konštrukcie strihov 3, technológia 3, dejiny výtvarnej kultúry 3, dejiny odievania 3

4. ROČNÍK: odevný dizajn 2, praktické cvičenia 4, figurálna kresba 4, konštrukcie strihov 4, technológia 4, dejiny výtvarnej kultúry 4, dejiny odievania 4


ABSOLVENT/-KA dokáže poskytovať profesionálne služby a suverénne a kreatívne sa pohybovať v rôznych oblastiach odevného a textilného dizajnu, módného návrhárstva, stylingu a voľného umenia:

MÓDNA KRESBA, NAVRHOVANIE A ZHOTOVENIE SÚČASNÝCH, HISTORICKÝCH, ETNICKÝCH A INÝCH ODEVOV A ODEVNÝCH KOLEKCIÍ, ZHOTOVOVANIE STIHOV, APLIKÁCIA SÚČASNÝCH A HISTORICKÝCH TEXTILNÝCH TECHNÍK - VÝŠIVKA, ČIPKA, PALIČKOVANIE, SIEŤOTLAČ, MAĽBA NA TEXTIL, REALIZÁCIA MÓDNEJ PREHLIADKY, STYLING, MÓDNE KONZULTÁCIE, RECYKLOVANIE, UPCYCLOVANIE TEXTILU, TEXTILNÝ ŠPERK A OBJEKT, TEXTILNÉ ODEVNÉ A BYTOVÉ DOPLNKY


AKTIVITY počas štúdia:

Študenti a študentky počas 4 rokov absolvujú PLENÉR, LYŽIARSKY KURZ, EXKURZIE, NÁVŠTEVY VÝSTAV, PREDNÁŠKY A WORKSHOPY s dizajnérmi, umelcami a odborníkmi, každoročnú PRAX A RIEŠENIE REÁLNYCH ZÁKAZIEK pre externých klientov, prípravu vlastných VÝSTAV a majú možnosť absolvovať tiež ŠTUDIJNÝ POBYT V ZAHRANIČÍ (Estónsko, Taliansko, Rakúsko, Česko, Slovinsko) alebo TVORIVÝ POBYT PRI MORI (Slovinsko).


MOŽNOSTI PRACOVNÉHO UPLATNENIA ABSOLVENTA

SAMOSTATNÝ ODEVNÝ ALEBO TEXTILNÝ DIZAJNÉR/-KA, KRAJČÍR, NÁVRHÁR, STYLISTA V MÓDNYCH ATELIÉROCH, ZNAČKÁCH A VÝROBNÝCH ODEVNÝCH FIRMÁCH, NÁVRHÁR A KOSTYMÉR V DIVADLE, FILME A TELEVÍZIÍ, TVORCA STRIHOV A DOPLNKOV, MÓDNY PORADCA, REDAKTOR V MÓDNYCH ČASOPISOCH A TELEVÍZNYCH PROGRAMOCH, ORGANIZÁTOR MÓDNYCH PREHLIADOK

Absolvent/-ka môže tiež pokračovať v štúdiu na vysokých školách na Slovensku a v zahraničí najmä v odboroch zameraných prakticky alebo teoreticky na módu, odev, textil, dizajn, umenie, žurnalistiku, mediálnu komunikáciu, marketing a humanitné vedy.