Študentské práce

Šaty na tému kruh/ praktické cvičenia/ 2. roč./ bavlna, gorálky Top a sukňa na tému vlna/praktické cvičenia/ 2. roč./ bavlna, organza Kabát/ praktické cvičenia, textilné techniky/ 3. VOŠ/ vlna, plast Vrstvená sukňa/praktické cvičenia, textilné techniky/3. roč./organza, vosk POP-art vrstvené šaty/ praktické cvičenia/ 3. roč./ plast, bavlna POP-art šaty/ praktické cvičenia/ 3. roč./ plast, bavlna Recyklácia/ praktické cvičenia/ 2. roč./ kombinácia materiálov OP-art šaty a kabát/ praktické cvičenia/ 3. roč./ vatelín Street art kabát/ praktické cvičenia/ 2. roč./ maľba na textil Androgýnne nohavice/ praktické cvičenia/ 3. roč./ bavlna Ethnic šaty/ praktické cvičenia/ 2. VOŠ/ batika Žabó/ textilné techniky/ 3. roč./ macramé Živôtik/ praktické cvičenia/ 3. roč./ bavlna, kostice, perly Krinolína/ praktické cvičenia/ 3. roč./ kombinácia materiálov

o 8298 M Odevný dizajn

vedúci odboru:
Mgr. Marianna Kajabová Mgr. Marianna Kajabová

pedagógovia:
Ing. Katarína Marcellová Ing. Katarína Marcellová Mgr. art. Maja Bažik Božović Mgr. art. Maja Bažik Božović Mgr. art. Henrieta Kurčíková Mgr. art. Henrieta Kurčíková


Odborný profil absolventa

KÓD ODBORU: 8298 M

ČO SA NAUČÍTE?

- navrhnúť a zhotoviť odev a odevnú kolekciu
- zhotoviť strih odevu v mierke individuálnych veľkostí človeka a v mierke 1:5
- zrealizovať základné časti odevov ako je sukňa, blúzka, nohavice, sako a ďalšie
- aplikovať historický odev alebo jeho detaily v súčasnom odevnom dizajne
- aplikovať etnický odev alebo jeho detaily v súčasnom odevnom dizajne
- vybrať alebo zhotoviť si vhodný materiál
- aplikovať tradičné i nové techniky ako je výšivka, čipka, sieťotlač, maľba na textil a pod.
- ovládať grafické programy

- použiť trendy stylingu v tvorbe a prezentácii odevov
- kreatívne zhodnotiť vo svojej tvorbe aktuálne trendy v odevnom dizajne
- spracovať fotodokumentáciu, vytvoriť plagát, prezentáciu a portfólio svojej práce
- prezentovať vlastné modely na výstave a módnej prehliadke
- mať prehľad v dejinách odievania a dejinách umenia


Osvojenie si základov kresby a maľby, práce s tvarom, farbou, priestorom, je základným predpokladom pre získanie odborných kompetencií v dizajne odevu či odevnej kolekcie. Poznanie genézy histórie odevu vedie k schopnostiam vytvoriť redizajn odevu poprípade aplikovať jeho detaily v súčasnom odevnom dizajne. Poznávanie a kritické hodnotenie súčasných trendov v módnom návrhárstve napomáha hľadaniu vlastného štýlu. Oboznámenie sa s technológiami z odevnej praxe, učením sa ako vytvoriť strih, vedú k zhotoveniu odevu podľa vlastného návrhu študenta. Osvojenie si rôznych textilných techník, získanie zručnosti v práci s čipkou aj výšivkou, dotvára komplexnú odbornú kompetenciu študentov, ktorí očakávajú od odevu viac ako jeho bežní nositelia.
MOŽNOSTI PRACOVNÉHO UPLATNENIA ABSOLVENTA

Absolvent sa môže uplatniť ako módny návrhár, v postprodukcii odevného a textilného dizajnu ako štylista a módny poradca. Vie si založiť vlastnú firemnú značku v danom odbore.

Študenti a absolventi odboru

Eliška Molnárová | Sára Rajtoková | Miriam Tomanová | Lucia Švecová | Linda Štorová | Kristína Šišková | Klaudia Siposová | Silvia Kissová | Michaela Chovancová | Silvia Hollá | Tereza Křečková | Anita Hamarová | Viktória Boráková