Ján Hrčka - School Days

Aktuálna výstava v Galérii SUMEC:

Ján Hrčka - School Days
Kurátorka: Marianna Kajabová
Trvanie výstavy: 11. 4. – 19. 5. 2017

Tvorba Jána Hrčku, ktorú Galéria SUMEC prezentuje na samostatnejvýstave School Days, vznikla na prelome rokov 2011/2012 počas autorovhoštúdia na Katedre maľby a iných médií na VŠVU v Bratislave. Formovalo ju prostredie profánnych a sakrálnych stavieb, prostredníctvom ktorých autor unikal hluku veľkomesta. Svet nákupných centier a neustálej túžby po mamone Hrčka dodnes

mení za pokojné miesta v objatí histórie a prírody, ktorou je obklopená. Vo svojich maľbách opúšťa komerčný svet, aby získal tvorivú slobodu.

Ako hlboko musí človek vkročiť do minulosti a opusteného sveta architektúry, aby našiel sám seba? Ponuré siluety Čachtíc, Pajštúna, Strečna či Budatínskeho zámku pútajú svojou monumentálnosťou a poskytujú priestor na pozastavenie sa v čase. Hrčka v nich pretavil vlastné spomienky i kolektívnu pamäť do neopracovaného muriva, vyškrabávaním a roztečenou lazúrou dosiahol v maľbe efekt a štruktúru rozpadávajúcich sa ruín. Expresívnym výrazom a pochmúrnym monochromatickým koloritom akoby odkazoval na stále živé záhadné historky z časom ohlodaných miest.

Počas štúdia v ateliéri profesora Ivana Csudaia si Hrčka našiel cestu k „temnej maľbe“. Vylúčil prvky, ktoré ničia farebný poriadok a začal pracovať s achromatickými farbami. Tie sa preňho stali gestom artikulácie vlastného pociťovania. Portrétnu a figurálnu tvorbu v tom čase vymenil za architektonické výjavy, ktoré formoval pastóznymi nánosmi a redukovanou farebnosťou. Drsný rukopis odzrkadľuje aj jeho pôsobenie v undergroundových punkových a rokenrolových kapelách.

Hrčka témy nevyhľadáva, chodia okolo neho a on ich chytí: raz na koncerte, inokedy pri zrúcanine hradu. Ide o formu denníka, ktorý „píše“ inšpirovaný okolím.

_
Výstava Jána Hrčku je realizovaná s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.
_
Foto: Lukáš Procházka, Katarína Sidová

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
15
15
16
16
17
17
BSK
BSK