Marcela Greifová

10/2021Marcela Greifová je študentkou 4. ročníka odevného dizajnu.Nedávno si so svojou kolekciou bola vo finále súťaže Nové tváre módnej scény, ktorá bola počas Bratislavských módnych dní predstavená aj na módnej prehliadke v Klariskách. Z pohľadu divákov to vyzerá jednoducho: ty niečo ušiješ, modelky sa oblečú a prejdú po móle, publikum zatlieska. Je to tak?

Je to trochu náročnejší proces. Prvý prichádza nápad, ktorý treba prakticky a technicky uchopiť, čo môže byť občas trochu náročné, hlavne ak s danou technikou nemám predošlé skúsenosti. Pri navrhovaní som musela aj dávať pozor, či sa držím témy, či je daný návrh zrealizovateľný a musela som myslieť na celkový vizuál kolekcie. Keď som mala kolekciu navrhnutú a vedela som, ako budem ďalej postupovať, mohla som začať realizovať svoje návrhy. Okrem týchto vecí som na samotnú prehliadku potrebovala natočiť video, ktoré približovalo proces práce a celkový koncept kolekcie a vybrať hudbu na prehliadku. V deň prehliadky sa odohrávali aj všetky skúšky (fitting, choreografia modeliek, hudba a svetlá).

Vyvinul, alebo zmenil sa nejako tvoj pohľad na módu, odevný dizajn a umenie oproti dobe, keď si začala študovať na Škole dizajnu?

Určite áno. Pred nástpom do školy som umenie vnímala veľmi priamočiaro a doslovne. Vďaka nasmerovaniu našich pedagógov, ale aj vďaka rôznorodosti spolužiakov/-čok som objavila mnoho dalších konceptov, techník a spôsobov vnímania nášho okolia. Mala som tú možnosť sa rozvíjať nie len kreatívne, ale aj technicky, a to nie len v odeve, ale aj v maľbe, kresbe, atď.

Ktoré dizajnérky alebo dizajnérov máš rada?

Shahar Avnet a Maison Schiaparelli.

Čo ťa baví v rámci vlastnej tvorby? Čomu sa rada venuješ, čo ťa v oblasti odevného dizajnu zaujíma?

Okrem odevného dizajnu mám veľmi rada maľbu a kresbu, hlavne preto, ako sa pri tom dokážem uvoľniť a vypustiť paru. V oblasti odevného dizajnu ma celkom zaujíma udržateľná móda, veľmi sa mi páči koncept upcycling, keď sa niečomu starému, možno už nie úplne „in“ dá vdýchnuť nový život. Dúfam, že v budúcnosti sa tomu budem môcť venovať viac a možno do toho priniesť aj nový koncept.

Uvažuješ o vysokej škole?

Áno, momentálne najviac uvažujem nad VŠVU a fínskou vysokou Aalto University.