NOVÉ TECHNOLÓGIE V ŠKOLE DIZAJNU

PRE NAŠE ŠTUDENTKY A ŠTUDENTOV VŠETKÝCH ODBOROV SME ZAKÚPILI VĎAKA PODPORE EURÓPSKEJ ÚNIE A EURÓPSKEHO FONDU REGIONÁLNEHO ROZVOJA DOKOPY DESIATKY NOVÝCH ZARIADENÍ, TECHNOLÓGIÍ, STROJOV AJ SOFTVÉRU, VĎAKA KTORÝM BUDÚ MÔCŤ REALIZOVAŤ VŠETKY SVOJE NÁVRHY NA PROFESIONÁLNEJ PRODUKČNEJ ÚROVNI IHNEĎ PRIAMO V ŠKOLE.

Predstavujeme Vám niektoré technológie, s ktorými pracujeme:

>> Obrazová a zvuková tvorba

- kamera Blackmagic Design URSA Mini Pro 4.6K G2 + objektív DZOfilm Pictor 20-55 mm T2.8
Druhá generácia digitálnej filmovej kamery s rozlíšením 4.6K, Super 35 mm snímačom a s dynamickým rozsahom 15 clonových čísel.

- fotoaparáty Canon EOS 5D Mark IV + Small Rig
Profesionálne digitálne zrkadlovky s 30,4 MPix Full Frame snímačom a rozlíšením videa 4K, v konfigurácii filmovej kamery s príslušenstvom (bočné ostrenie, kompendium,...)

- objektívy Canon EF
Sada vysoko svetelných objektívov, kompatibilných s kamerou Blackmagic URSA Mini aj fotoaparátmi Canon 5D MIV. Zastúpené sú pevné sklá s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami, rovnako aj transfokačné (“zoom”) objektívy.

- filmové svetlá ARRI, FOMEI a DEDOLIGHT
Profesionálne filmové svetlá (tvrdé i mäkké svetlo) s rôznymi výkonmi a nastaviteľnou farebnou teplotou osvetlenia.

- kamerové stabilizátory
DJI Ronin

- virtuálna réžia vMix + ovládacia konzola
Softvérová réžia, podporujúca záznam a streamovanie v rozlíšení 4K. K dispozícii sú tiež rozličné efekty, prelínania, korekcie farieb, titulky,...

>> Animovaná tvorba

Pre 3D animáciu sme zaobstarali systém Perception Neuron 3 na full body motion capture a tiež face tracking. Pomocou snímačov sa pohyb zo živého herca prenáša v reálnom čase na 3d model.

Pre bábkovú animáciu
sme zakúpili fotoaparáty Nikon, diaľkovú spúšť, 10 kovových kostričiek a softvér Dragon Frame pre stop motion animáciu.

Pre 2D
klasickú animáciu sme zabezpečili kresliace tablety Cintiq Wacom 24“ HD a program pre klasickú animáciu TV Paint Pro. Žiaci kreslia jednotlivé fázy pohybu priamo na obrazovku 4K displeja, vedia si hneď animáciu prehrať, načasovať, a výtvarne doladiť. Program umožňuje spájanie s pozadiami i prácu s ruchmi a hudbou, všetko v prostredí jedinej aplikácie.

>> Nová technika pre odbor fotografický dizajn:

Nikon D850 + Nikkor 24-120mm f/4G ED VR + Nikkor 14-24mm f/2.8G ED + Nikon SB5000
Nikon D850 je full-frame DSLR fotoaparát s rozlíšením 45.7 megapixelov a pokročilým autofokusom, vhodný pre profesionálov aj nadšencov. Má odolnú konštrukciu a poskytuje ostré a detailné fotografie. Objektív Nikkor 24-120mm f/4 ponúka všestranný zoom, zatiaľ čo objektív Nikkor 14-24mm f/2.8 je určený pre širokouhlé snímanie s vysokou svetelnosťou. Blesk Nikon SB5000 je vysokovýkonný a flexibilný, s možnosťou bezdrôtového ovládania a rôznymi režimami osvetlenia. Tieto doplnky spolu s fotoaparátom tvoria kompletný systém s vysokou kvalitou obrazu a flexibilitou pre rôzne fotografické potreby.

Canon 5D mark IV a Canon EF 24-105mm f/4 L IS II USM a Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM a Blesk Canon Speedlite 580EX
Canon 5D Mark IV je full-frame DSLR fotoaparát s rozlíšením 30.4 megapixelov a vylepšeným autofokusom, ktorý osloví profesionálnych fotografov aj nadšencov svojou výkonnosťou a spoľahlivosťou. S odolnou konštrukciou a schopnosťou zachytiť vysokokvalitné obrazy vo viacerých situáciách je skvelou voľbou pre širokú škálu fotografov. Objektív Canon EF 24-105mm f/4 L IS II USM je všestranný zoom s vynikajúcou kombináciou ohniskových vzdialeností a svetelnosti, ktorý poskytuje ostrosť a detaily vo vašich snímkach. Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM je ideálny pre širokouhlé zábery s vysokou svetelnosťou a presnosťou. Blesk Canon Speedlite 580EX je vysoko výkonný blesk s rýchlym nabíjaním a flexibilným ovládaním, ktorý poskytuje potrebné svetlo pre portrétnu aj akčnú fotografiu. Tieto doplnky spolu s Canon 5D Mark IV vytvárajú kompaktný a spoľahlivý systém, ktorý splní požiadavky fotografov na vysokú kvalitu a flexibilitu.

Zábleskové svetlá FOMEI Digitalis 600 – 10 krát
Zábleskové svetlo FOMEI Digitalis 600 je profesionálny blesk s výstupným výkonom 600 Ws, ideálny pre fotografické ateliéry a komerčné použitie. Ponúka spoľahlivý a silný svetelný záblesk s rýchlym nabíjaním a presným ovládaním výkonu. Jeho robustná konštrukcia a odolnosť ho robia vhodným pre intenzívne používanie. Zábleskové svetlo FOMEI Digitalis 600 je profesionálny blesk s výstupným výkonom 600 Ws, ideálny pre fotografické ateliéry a komerčné použitie. Ponúka spoľahlivý a silný svetelný záblesk s rýchlym nabíjaním a presným ovládaním výkonu. Jeho robustná konštrukcia a odolnosť ho robia vhodným pre intenzívne používanie.

FOMEI Digitalis Pro T600 – 2 krát
Nová generácia skladných, ľahkých a univerzálnych bleskových svetiel prináša inovácie pre moderných fotografov. S možnosťou prevádzky na batériu alebo zo siete, poskytujú flexibilitu v teréne aj v štúdiu. S funkciami HSS (High-Speed Sync), strobo, a rýchleho horenia záblesku, umožňujú zachytenie dynamických scén s presným osvetlením. Ich 10W pilotné LED svetlo je užitočným doplnkom pri nastavovaní svetla a snímaní vo slabých svetelných podmienkach. S touto kombináciou funkcií a ľahkej prenosnosti sú tieto blesky ideálnym nástrojom pre širokú škálu fotografických aplikácií.

Stropný systém KIT 2 (3x5m, 5 závesov), FOMEI
Stropný systém KIT 2 od FOMEI je profesionálny fotografický nástroj, ktorý zahŕňa 3 stropy s rozmermi 5 x 3 metre a 5 závesov. Tento systém poskytuje flexibilitu pri nastavovaní osvetlenia vo fotoštúdiu a je jednoducho inštalovateľný. S vysokou kvalitou materiálov a odolnosťou je ideálnou voľbou pre fotografov hľadajúcich spoľahlivé a efektívne riešenie pre svoje fotografické potreby.

>> Technika pre odbory grafický dizajn, grafický a priestorový dizajn, priemyselný dizajn, dizajn interiéru, fotografia:

Roland DG Versa UV LEF2-200
Je výkonná UV tlačiareň, ktorá umožňuje priamu tlač na širokú škálu predmetov a materiálov. Dokáže potlačiť powerbanky, kryty na smartfóny, obaly na notebooky, reklamné predmety, prototypy, suveníry, perá, osobné ocenenia, darčekové predmety, karty atď. S výškovou toleranciou 2 mm môžete dokonca tlačiť aj na mierne zakrivené a nepravidelné tvary.

Roland TrueVIS SG2-540

Veľkoformátový tlačiaci/rezací ploter, ktorý poskytuje vysokokvalitnú atramentovú tlač. S integrovaným rezaním ste schopný vyrezávať priamo do vašej tlače, okolo nej, ale aj na čistý formát. Je vhodný pre tlač plagátov, šablón alebo pre produkciu nálepiek.

Konica Minolta AccurioPrint C4065P

Produkčná tlačiareň vhodná pre tlač maloformátových plagátov tej najvyššej kvality. Stroj ponúka široké portfólio potlačiteľných materiálov, od tenkého papieru po hrubý papier, štruktúrovaný papier, obálky a mnoho ďalšieho. Na kontrolu typu papiera je možné využiť senzor médií, aby sme mali istotu o type papieru ktorý používame.

OKI Pro 9541WT

Päťfarebná CMYKW tlačiareň s bielym tonerom. Je určená na nepriamu potlač t.j. na tlač na transferové média s následným prenosom na potláčaný materiál za pomoci tepelného lisu. Tlačí plný formát SRA3 ako aj A4.

Ultimaker S5 Pro

Dvojmateriálová 3D tlačiareň, ktorá patrí k špičke na trhu. Umožňuje kombinovať dva materiály vďaka čomu vytlačíte aj veľmi tvarovo zložité predmety. Material station slúži pre uloženie šesticu filamentov a tým umožňuje prepínať medzi materiálmi. Zo zabudovanou kamerou vieme byť schopný kontrolovať stav tlače aj bez toho aby sme boli v miestnosti či budove. Okrem iného je tlačiareň plne bezdozorová, takže ani tlač cez noc nie je problémom.

Craftbot FlowXL

Craftbot tiež patrí do skupiny precíznych 3D tlačiarní. Vďaka jeho úžitkovej ploche vie oproti Ultimakeru tlačiť výrazne vyššie modely. Má možnosť kedykoľvek prerušiť a nadviazať tlač, napríklad pri výmene minutého materiálu.

ALPHAcut S60

Odporový drôt ktorý slúži na rezanie polystyrénu. Vectorové výstupy reže pomocou nahriateho drôtu, čím ľahko prejde cez materiál a vytvorí vami požadovaný dizajn.

Roland DGSHAPE

Stolný gravírovač s laserovým zameriavaním a automatickým korigovaním hĺbky rezania.je ideálny stroj pre gravírovanie na mieru. Svoj dizajn vieme gravírovať na širokú škálu materiálov ako sú plasty, akryláty, hliník a drevo.

Valiani Integra

Valiani je digitálny rezací systém určený najmä na výrobu obalov a krabičiek. Má komplexný systém rezania, ktorý rýchlo vyreže a nabiguje vami nadizajnovanú obalovinu. Vďaka prídavnej fréze nemusíme ostať len pri obaloch. Po namontovaní frézy dokáže stroj aj veľmi solídne rezať hrubšie materiály do hrúbky 1,5mm ako drevo, plexisklo, atď. Fréza spolupracuje s prídavným vysávačom, ktorý vám počas rezanie uprace zvyšky zo spracovania

>> Technika pre odevný dizajn:

1. JACK A2B-C

Priemyselný šijací stroj, na bežné šitie, zošije rôzne hrúbky materiálu, je silný, pevný, zabudovaný v stolíku, reguluje sa rýchlosť šitia, má záverečný odstrih nite, led osvetlenie bodu šitia, je neporovnateľne lepší než kufríkové stroje. Máme 10ks

2. overlock JACK typ 1. E4S-4-MO3/333
Priemyselný obnitkovací stroj na obrúbenie, začistenie kraja látky, s led osvetlením bodu šitia, orezom kraja látky, reguláciou rýchlosti.
Obnitkuje rôzne hrúbky materiálu, je pevný a zabudovaný v stolíku. Máme 3ks.

3.coverlock JACK typ 2. W4-DO1GBX

Používame ho na začistenie dolnej strany elastických úpletov, kde zároveň začistí aj prišije dolný kraj a výstrih, môže šiť aj v ploche odevu, napr. v strede trička, alebo ako falošné sedlo, lebo nemá orez. Má led osvetlenie bodu šitia, je pevný, silný, zabudovaný v stolíku, šije rôzne hrúbky materiálu, má reguláciu rýchlosti šitia. Máme 3ks

4. quiltovací stroj MINERVA LONG ARM PROFESIONAL

Je to zväčšený kufríkový šijací stroj, má predĺžené rameno aby sa na ňom mohli vyšívať a šiť veľkoplošné textílie, má až 500 možností vyšívania vzorov( abecedu, kvety, rôzne tvary). Máme 1ks

5. dierkovací stroj JACK JK-T782G-Z

Priemyselný dierkovací stroj, automaticky vyšije celú dierku, aj ju prestrihne, dá sa nastaviť rôzna veľkosť dierky, rôzna hustota stehu, zabudovaný v stolíku, pevný, silný, s led osvetlením miesta dierky. Máme 1ks

6. Pletací stroj SILVER REED, LK150

Jednolôžkový mechanický pletací stroj, má základný druh pletenia s 8 možnosťami vzorov, maximálna šírka úpletu je 80cm, má stojan na vedenie vlny. Máme 1ks

7. Vyšívací automat HAPPY JAPAN HCH-701-30-PLUS

Vyšívací stroj so 7 farebnými možnosťami, má zabudované 4 programy, vie vyšívať aj fotografie, alebo podľa vlastného digitálneho návrhu vytvoreného v programe adobe na pridanom počítači. Má 2 veľkosti upínacích rámov, ale výšivka sa dá aj nadpojiť a vyšívať aj veľkorozmerné vzory. Máme 1ks

8 krajčírske figuríny s nastaviteľnými veľkosťami
, na skúšanie odevov, prípadne na ručné aranžovanie látok aby vznikol odev priamo “na telo” Máme 6ks dámskych (3 menšie a 3 väčšie) a 3ks pánskych

9 žehliaca technika: ROTONDI MINI9 a ROTONDI MINI 3NOX

žehliaca doska s odsávaním pary, priemyselná žehlička so zásobníkom na vodu STREAMER TEXI MASTER PLUS
Streamer na žehlenie v zvislom stave so stojanom na odev a naparovacím zariadením.
.
.
Vybavovanie odborných učební novými technologiámi je súčasťou projektu Dizajn - multimédia - podnikanie, podporeného a financovaného v rámci IROP Európskou úniou a Európskym fondom regionálneho rozvoja. V rámci projektu sa realizovala rekonštrukcia budovy školy, zvýšila sa energetická efektívnosť budovy školy a zabezpečilo sa nové vybavenie odborných učební.

Perception Neuron 3 suit
Perception Neuron 3 suit
Perception Neuron 3 gloves
Perception Neuron 3 gloves
Perception Neuron 3 soft
Perception Neuron 3 soft
Perception Neuron 3
Perception Neuron 3
Roland DG versa uv lef2-200
Roland DG versa uv lef2-200
Cintiq
Cintiq
Roland TrueVIS
Roland TrueVIS
Konica Minolta
Konica Minolta
Oki Pro
Oki Pro
Ultimaker S5
Ultimaker S5
Craftbot Flow
Craftbot Flow
Alphacut
Alphacut
Roland DGshape
Roland DGshape
Valiani Integra
Valiani Integra