Odbor Animovaná tvorba – vývoj hier na finále GameJam+ v Brazílii

Game Jam Plus Grand Final Ceremony v Rio de Janeiro

Naši študenti a študentky animovanej tvorby a vývoja hier na vyššom odbornom štúdiu pod vedením vedúcej odboru Mgr. Lenky Šišulákovej získali ocenenie za 2. najlepšiu PC hru v Európe vytvorenú na Game Jam+ a 22. júna predstavili svoj projekt Ultimate Total Super Petal Beatdown na svetovom finále v Cidade das Artes v Rio de Janeiro v konkurencii účastníkov z celého sveta, ktorí predstavili celkovo 510 hier.

Game Jam+ je celosvetovo prestížna súťaž, ktorá spája vývojárov hier z rôznych kútov sveta a ponúka im jedinečnú príležitosť prezentovať svoje inovatívne projekty. Ako zástupcovia vyššieho odborného štúdia na Škole dizajnu so špecializáciou na animovanú tvorbu a vývoj hier sme mali česť zúčastniť sa tejto ceremónie po tom, čo sme získali 2. miesto za najlepší herný projekt v rámci európskeho kola súťaže. Hoci sme vo svetovom finále ďalšie ocenenie nezískali, boli sme hrdí, že sme ako druhá krajina z Európy reprezentovali náš kontinent na tejto prestížnej súťaži.

Veľký úspech patrí naším študentom a študentkám a externej výpomoci: Adam Lintner, Tereza Verešvárska, Samuel Kováčik, Kristína Sabová, Filip Kuttner a Martina Riečanová pod pedagogickým vedením Mgr. Lenky Šišulákovej, vedúcej odboru animovaná tvorba so zameraním na herný vývoj. Ďakujeme aj účastníkom súťaže, ktorí sa podujatia nezúčastnili: Ján Letovanec, Tobiáš Lučenič a nášmu animátorovi herného intra Martinovi Janovskému, ale aj ďalšej externej výpomoci v rámci UCM TEDI, ktorí tiež priložili ruku k dielu.

Ako vyzerala naša cesta a účasť na celosvetovom finále

20. júna 2024: Príchod do Ria
Po náročnej 16-hodinovej ceste, ktorá zahŕňala 2 hodinový let do Amsterdamu a 4 hodinové čakanie na prípojný let, sme konečne nastúpili na 12 hodinový let do Rio de Janeiro. Ubytovali sme sa v Gaia Hostel, kde sme stretli množstvo skvelých ľudí zo São Paula, Kostariky, Mexika a Brazílie a zapojili sa do obohacujúcich rozhovorov o ich kultúrnych tradíciách.

21. júna 2024: Návšteva sochy Krista
Navštívili sme ikonickú Sochu Krista Spasiteľa (Cristo Redentor) na hore Corcovado, ktorá nám poskytla úchvatný výhľad na celé mesto.

21. júna 2024: Showcase herných projektov
Popoludní nás čakalo predstavenie herných projektov, kde sme mali možnosť vidieť inovatívne nápady a inšpirovať sa prácou ostatných účastníkov. Na showcase sme predstavili náš projekt Ultimate Total Super Petal Beatdown. Naša prezentácia získala výborné feedbacky od profesionálov aj ostatných účastníkov. Bola to skvelá príležitosť na získanie cenných rád a postrehov, ktoré nám pomôžu zlepšiť sa v ďalších herných projektoch.

21. júna 2024: FEBARJ
Podvečer sa nám podarilo navštíviť miestny karneval FEBARJ, čo je Federácia karnevalových blokov v štáte Rio de Janeiro. Tento zážitok bol plný farebných kostýmov, energickej hudby a radostnej atmosféry, ktorá nás úplne pohltila.

22. júna 2024: Grand Final Ceremony
Zúčastnili sme sa slávnostnej ceremónie v Cidade das Artes, kde sme sa stretli aj so slovenským organizátorom súťaže Fakultou masmediálnej komunikácie na UCM v Trnave. Bola to pre nás veľká česť byť súčasťou tejto udalosti a vidieť, ako sa naša práca hodnotí na globálnej úrovni.

23. júna 2024: Prechádzka mestom a festival Festa Junina
Preskúmali sme ulice Ria a užili si atmosféru tradičného brazílskeho festivalu Festa Junina. Tento festival je oslavou brazílskej kultúry, s tradičnými tancami, jedlami a hudbou, ktorá nás úplne pohltila.

24. júna 2024: Návšteva pláže Copacabana
Strávili sme deň na jednej z najznámejších pláží na svete, Copacabana. Relaxovali sme na zlatistom piesku a užívali si krásne výhľady na oceán. Večer nás čakal nočný let späť do Amsterdamu.

25. júna 2024: Rýchla prechádzka kanálmi Amsterdamu
Po príchode do Amsterdamu sme si užili krátku prechádzku po jeho malebných kanáloch, ako sú Prinsengracht, Herengracht a Keizersgracht. Nasali sme atmosféru tohto krásneho mesta, než sme šli znova na lietadlo do Viedne.

Špeciálne poďakovanie patrí pánovi Marošovi Grundovi z firmy ESET, ktorý nám našu cestu sponzoroval. Pán Grunda urobil pre Slovensko a pre našu školu veľké gesto. Jeho podpora nám umožnila nielen zúčastniť sa tejto prestížnej súťaže, ale tiež nám poskytla neoceniteľné skúsenosti a príležitosti na osobný a profesionálny rast. Pánovi Grundovi sme darovali darček v podobe unikátnej risografiky Ultimate Total Super Petal Beatdown aj s podpisom.

Táto cesta bola pre nás neuveriteľnou skúsenosťou, ktorá nás obohatila nielen po profesionálnej, ale aj osobnej stránke. Sme vďační za príležitosť zúčastniť sa a tešíme sa na ďalšie výzvy a dobrodružstvá!

Lenka Šišuláková, vedúca odboru Animovaná tvorba - vývoj hier na vyššom odbornom štúdiu>>> ZAUJÍMA AJ VÁS ANIMOVANÁ TVORBA A VÝVOJ HIER? PRIHLÁSTE SA NA POMATURITNÉ VYŠŠIE ODBORNÉ ŠTÚDIUM NA ŠKOLE DIZAJNU.

Ultimate Total Petal Super Beatdown Gameplay GJ+ Incubation Phase