RÍM, BOLOGNA, UDINE, LIDO DI OSTIA / Tvorivý a vzdelávací pobyt v Taliansku

Pre študentky a študentov odborov Grafický dizajn & Grafický a priestorový dizajn zorganizoval v apríli 2024 vedúci odboru Grafický dizajn Michal Mečár päťdňový vzdelávací a tvorivý pobyt, v rámci ktorého navštívili talianske mestá Rím, Bologna, Udine a prímorský rezort Lido.Študentky a študenti sa exkurzie zúčastnili v sprievode svojich pedagogičiek a pedagógov Tomáša Vicena, Ľumdily Miklušičákovej, Miriam Kulacsovej, Zuzany Novákovej, Michala Mečára spolu so zástupkyňou rodičov a profesionálnou sprievodkyňou Jarmilou Molnárovou

Prvou zastávkou po príchode do Ríma bola prehliadka centrály Apple Store, ktorá sídli v historickom Palazzo Marignoli na Via del Corso. Po prehliadke predajne sa študenti a študentky zúčastnili workshopu, v rámci ktorého si mohli vyskúšať prácu s programom ProCreate na zapožičaných iPadoch. Svoje digitálne kresby následne prezentovali spolužiakom a spolužiačkám. Po obede na námestí Campo de’Fiori sme navštívili jeden z najlepšie zachovaných rímskych chrámov Panteón. Pokračovali sme na námestie Piazza Navona, ktorému dominuje Fontána štyroch riek barokového sochára a architekta Gian-Lorenza Berniniho. Prezreli sme si tiež priečelie Kostola sv. Agnesy v Agone, ktoré vytvoril Berniniho súčasník Francesco Borromini. Prehliadka pokračovala návštevou jedného z najstarších kresťanských kostolov, Baziliky Panny Márie v Trastevere, kde sme mohli vidieť zlaté mozaiky pôvodne z 12. a 13. storočia. Prechádzka pokračovala cez Tiberský ostrov, okolo Kostola Santa Maria in Cosmedin a cez antické rímske športovisko Circus Maximus.

Druhý deň exkurzie sa začal návštevou kostola San Pietro in Vincoli, kde sa študenti a študentky oboznámili s monumentálnym náhrobkom, ktorý vytvoril Michelangelo Buonarroti pre pápeža Júliusa II. Mramorovému náhrobku dominuje kolosálna socha Mojžiša, o ktorej pani sprievodkyňa prezradila množstvo zaujímavostí. Ďalšou impozantnou a ikonickou stavbou, ktorú sme navštívili, bolo Koloseum – Amfiteáter Flaviovcov. Po prehliadke jeho interiéru sme pokračovali ku Konštantínovmu víťaznému oblúku, ďalej popri antickom námestí Forum Romanum, prešli sme sa okolo Pamätníka Vittorio Emanuele cez Michelangelom navrhnuté námestie Campidoglio a po obede sme pokračovali na prehliadku Námestia a Chrámu svätého Petra vo Vatikáne. Študenti a študentky mohli vystúpiť na vrchol kupoly chrámu Svätého Petra a vychutnať si nádherný výhľad na celé mesto. Večer študenti zakončili nočnou prehliadkou najkrajších pamiatok a dobrou talianskou zmrzlinou.

Na tretí deň sme navštívili nedeľný blší trh Porta Portese. Po obede na námestí Piazza del Popolo sme pokračovali na prehliadku do Národnej galérie moderného a súčasného umenia, kde sme sa mohli stretnúť s dielami najvýznamnejších predstaviteľov moderných dejín umenia. Neskôr sme navštívili aj múzeum moderného umenia Macro, Španielske námestie a vystúpili po Španielskych schodoch ku kostolu Trinita dei Monti. Večernú prehliadku sme zakončili pri slávnej Fontáne di Trevi.

Štvrtý deň sme sa autobusom presunuli do mestskej štvrti Nový Rím, tiež známej ako EUR. Videli sme tu moderné historizujúce stavby postavené v 20-tom storočí. Po prehliadke takzvaného štvorcového kolosea a Baziliky sv. Petra a Pavla sa študenti presunuli na plážový rezort Lido di Ostia, kde strávili oddychové poobedie.

Posledný deň exkurzie sme začali v Bologni, kde sa každoročne koná veľtrh detských ilustrovaných kníh Bologna Book Fair. Študenti a študentky sa tu oboznámili so súčasnou knižnou ilustráciou, mohli si vypočuť zaujímavé prednášky a nakúpiť krásne knižky s podpismi priamo od ich autorov a autoriek. Poslednou zastávkou bola návšteva nádherného talianskeho mesta Udine. Celé mesto je postavené v benátskom štýle. V jeho historickom centre na námestí Piazza Libertá sa nachádza gotická budova radnice z 15-teho storočia. Z námestia vedú schody na hrad, ktorý je zároveň archeologickým múzeom s rímskymi a keltskými exponátmi. Na záver sme si prezreli exteriér gotickej Katedrály Santa Maria Maggiore a po večeri sme sa vydali na cestu späť do Bratislavy.

Za organizáciu zahraničného pobytu ďakujeme Michalovi Mečárovi, vedúcemu odboru Grafický dizajn.
Text: Miriam Kulacsová
Foto: Miriam Kulacsová, Tomáš Frolo

MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
MK
TF
TF
TF
TF
TF
TF
TF
TF
TF
TF