Sára Antalová

- študentka fotografického dizajnu 2014 - 2018

_
Na Škole dizajnu študuješ fotografický dizajn, no už dlhšie sa úspešne venuješ aj modelingu. Pomáha ti ako fotografke skúsenosť s modelingom? A naopak, môže modelke pri práci pomôcť, ak vie, aké je to byť aj za objektívom?

Modeling mi veľmi pomáha pri tvorbe, vďaka foteniam často spoznám nové techniky alebo triky, ktoré môžem vo vlastnej tvorbe použiť, prípadne odnaučiť sa zlozvyky. Viackrát som zažila, že som počas fotenia chcela fotografom rozprávať do práce, no slušnosť ma nepustila. Radšej teda počúvam a učím sa, akoby som mala ja niekoho opravovať.

Ktoré oblasti fotografie ťa najviac zaujímajú? Ako prvá sa núka módna fotografia. Je to tak?

Je ťažké jednoznačne vymenovať témy, ktoré ma zaujímajú, je to veľmi rôznorodé. Prvá sa mi určite núka architektúra, ktorej som nafotila asi najviac, hlavne som jej vďaka cestovaniu veľa spoznala. Zaujíma ma tiež dokumentárna a módna fotografia, ale aj portrét.

Jedným z tvojich školských projektov bola v minulom roku séria dokumentárnych fotografií, ktorých ústrednou postavou je B-Complex. Čím ťa táto výrazná postava nie len slovenskej hudobnej scény zaujala?

Matúš Lenický alias Matia je jediná verejne známa transgender osoba na slovenskej hudobnej scéne. Môj fotodokument je prienikom do bežného dňa mne blízkej osoby, s akcentom na banálne aktivity, ktoré sa od väčšiny obyvateľstva neodlišujú. Moja najväčšia záľuba vo fotografovaní je dokumentovanie ľudí, ktorí sú niečím iní. V poslednej dobe som sa často venovala sociálnym témam a identite ľudí.

Nemala si počas predošlých štyroch rokov problém skĺbiť štúdium na Škole dizajnu a svoje ďalšie mimoškolské aktivity?

Musím povedať, že som bola od začiatku príjemne prekvapená, ako ku mne pristupovali, bolo náročné sa dostať do nového prostredia a zapadnúť, ale myslím si, že som to zvládla. Na fotke sme fajn kolektív. Práca a štúdium sú veci ktoré nejdú ľahko dokopy, ale ak si vie človek veci zariadiť a hlavne vypočítať svoje možnosti, všetko sa dá s prehľadom zvládnuť. Je to hlavne o komunikácii a aj o tom, ako veľmi chceme.

V tomto roku maturuješ. Čo bude témou tvojej absolventskej práce? Aké máš plány na najbližšie roky?

Vybrala som si autorskú výstavu, keďže som chcela spraviť sériu fotografií, ktoré nebudú úplne dokumentárne, ale bude to taká všehochuť. Som veľmi zvedavá, ako sa s tým popasujem, mám už niekoľko nápadov.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.