Národnú cenu za dizajn 2021 získala aj naša pedagogička Henrieta Tholt

11.10.2021


Národnú cenu za dizajn 2021 získali v kategórii Spoločnosť a životné prostredie za projekt Amenge Zuzana Zmateková, Petra Kurutzová a Henrieta Tholt, naša pedagogička odevného a textilného dizajnu. Blahoželáme!Amenge znamená v rómčine „nám“ a najlepšie vystihuje povahu projektu, ktorý vznikal aj na košickom sídlisku Luník IX. Textilná dizajnérka Zuzana Zmateková sa na začiatku zamýšľala nad tým, ako často si móda „privlastňuje“ vizuálne prvky rôznych kultúr a robí z nich „exotické vzory“, ktorých pôvod len málokedy priznáva a pristupuje k nim veľmi povrchne. To platí aj pre takzvaný „gipsy štýl“, ktorý len stereotypizuje rómsku kultúru.

Spolu s textilnou výtvarníčkou Henrietou Tholtovou sa rozhodli pracovať priamo s rómskou komunitou, aby zistili, ako vnímajú vlastnú kultúru a či k motívom pristupujú tak stereotypne, ako ich vidí väčšina. Spojili sa s nezávislou organizáciou ETP Slovensko, ktorá dlhodobo pôsobí na košickom Luníku IX, a zorganizovali sériu workshopov s deťmi. Ich kresby sa stali východiskom pre dizajn kolekcie textílií, ktoré sa hodia na obliečky, obrusy či závesy. S kolekciou látok môže organizácia ETP naďalej pracovať podľa vlastných potrieb.

>>> Viac o ocenených v Národnej cene za dizajn 2021 (Denník N)
>>> Web Národnej ceny za dizajnVýstavu projektov z Národnej ceny za dizajn môžete navštíviť v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave. Výstava je otvorená pre verejnosť do 19. decembra 2021, vždy od stredy do nedele, v čase od 14:00 – 18:00.