Tomáš Breyer

10/2018


- študent odevného dizajnu 2015 - 2019


Chalanov, ktorí sa rozhodnú študovať odevný dizajn, je minimálne na Slovensku stále menej ako dievčat. Prečo je to podľa teba tak? Prečo si sa rozhodol študovať odevný dizajn?

Vnímam, že je to tak, ale netuším, prečo. Aj v našej triede som jediný chalan, pritom v zahraničí je mnoho návrhárov práve mužov, hlavne vo väčších značkách a módnych domoch. Ja som najprv študoval grafiku, ale zrazu ma očarovala móda a už som neriešil nič iné, len som pozeral oblečenie, prehliadky a všetko možné, čo sa spájalo s oblečením. Nakoniec som si povedal, že je to presne to, čo by som chcel robiť, tak som prestúpil na Školu dizajnu na odbor odevný dizajn.

Čo, alebo kto je pre teba pri navrhovaní odevov inšpiráciou? Okrem módy sa venuješ aj klubovej elektronickej hudbe a chodíš na párty nie len ako návštevník, ale aj ako DJ. Vplýva to nejako na tvoju tvorbu?

Dokáže ma inšpirovať naozaj hocičo, môže to byť štruktúra, farba, silueta, kultúra, ľudia… Myslím si, že aj keď si to neuvedomujem, tak do určitej miery na moju tvorbu určite vplýva aj hudba, ktorej sa venujem.

Nosíš veci, ktoré si navrhol, alebo navrhuješ len pre iných?

Málokedy šijem veci pre seba, ale veci, čo ušijem, mám doma a raz za čas si ich prezriem a niekedy si tam nájdem niečo, čo začnem nosiť.

Neotravujú ťa známi s tým, či im neprišiješ gombík, alebo neskrátiš nohavice?

Haha, sem tam hej, ale asi by som robil to isté, keby som sa venoval niečomu inému a mal by som kamaráta odeváka.

Tvoj profesionálny cieľ?

Ten je jednoduchý, chcel by som mať vlastnú značku oblečenia.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.