Smiech našich študentiek a študentov sa stane súčasťou diela v Kunsthalle

4.6.2021


Tento týždeň u nás bola kurátorka Kunsthalle Bratislava Lýdia Pribišová, ktorá v KHB pripravuje s poľskou umelkyňou Katarzynou Krakowiak “sociálnu akustickú skulptúru”, ktorej súčasťou budú nahrávky smiechu. Svojim smiechom prispeli aj naše študentky a študenti a prispieť môžete aj vy! Podporte projekt svojím hlasom, pošlite nahrávku svojho smiechu na: haha@kunsthallebratislava.sk smile

Katarzyna Krakowiak, Kunsthalle Bratislava, 30.9. - 14.11. 2021

Sociálna akustická skulptúra Katarzyny Krakowiak využíva katarznú silu hlasu a smiechu na spochybnenie (zosmiešnenie) patriarchátu a diskriminácie. Je vyjadrením podpory ženám, pretože čoraz častejšie sú im popierané ich základné práva. Cez steny a fasády Kunsthalle Bratislava a Poľského inštitútu na námestí SNP v Bratislave vybuchne hromadný smiech. Dve audio kompozície v dialógu.

Tento imaginárny most medzi inštitúciami bude pozostávať z tisícky nahrávok smiechu žien, mužov a všetkých ostatných, ktorí podporujú rovnaké práva a slobodu. Tieto nahrávky, ktorými prispejú ľudia z celého sveta, vytvoria jeden spoločný hlas, ktorý hovorí proti nespravodlivosti, vylúčeniu a utláčaniu.
Ako prirodzený reflex, ktorý existuje mimo jazyka, smiech sprevádza situácie, keď slová už nefungujú. Jeho atavistická, takmer živočíšna sila a energia iniciuje mobilizáciu a spája spoločenstvá. To je presne to, čo potrebujeme v čase krízy, keď sú pošliapané práva a porušené slobody. Smiech prináša pozitívnu energiu a nádej po dlhom období ťažoby.

Prosím, podporte projekt svojím hlasom aj Vy, pošlite nahrávku svojho smiechu na: haha@kunsthallebratislava.sk

Katarzyna Krakowiak vytvára sochy, zvuky, zvukové kompozície a situácie, všetky za účelom nájdenia jazykov popisujúcich architektúru. V roku 2012 získala osobitné uznanie za svoju samostatnú výstavu v poľskom pavilóne na Bienále architektúry v Benátkach. V roku 2013 sa zúčastnila bienále Performa s umeleckou a architektúrou Storfront. Krakowiak vedie štúdio zvukových priestorov na Akadémii výtvarných umení vo Varšave.