Laura Bezúchová

10/2018- študentka odevného dizajnu 2015 - 2019


Prečo si sa rozhodla študovať odevný dizajn? Neľutuješ že si prestúpila na našu školu?
Už od malička ma to ťahalo k móde. Sledovala som módne trendy a snažila som sa presvedčiť maminu, že letné šaty môžu byť dobré aj v zime. Veľmi rada som šila pre bábiky a dokonca som vyrobila aj pár nenositeľných kúskov pre seba. Od malička som obdivovala Brigitte Bardot a ešte dodnes sa vraciam k mojím detským idolom.
Na Školu dizajnu som prišla minulý rok. Prestupovala som z inej umeleckej školy, ktorá ma vôbec nenapĺňala. Škola dizajnu bola pre mňa zázrakom hneď pri prvom rozhovore s vedúcou odboru Mariannou Kajabovou, ktorá si prezerala moje práce. Najviac si na našej škole cením individuálny prístup a pedagógov, ktorí vedia naučiť a pomôžu vám aj s nemožným. Zmenu školy neľutujem ani trošičku.

V súčasnosti si štvrtáčka, onedlho budeš maturovať. Cítiš posun v tom, čo si vedela, keď si na Školu dizajnu prišla
a čo vieš dnes? Ovplyvnila škola tvoj pohľad na módu a odevný dizajn? Zmenila si sa ty sama?

Samozrejme že ma táto škola posunula. Vďaka svojim pedagógom som spoznala veľmi veľa ľudí, ktorí sa venujú odevu a sú pre mňa inšpiráciou. Neviem povedať, či škola zmenila môj pohľad na módu. Skôr ma poučila o estetike, vkuse, hraniciach, za ktorými je gýč. Ja som sa zmenila určite. Hlavne som sa naučila rozmýšľať dopredu a premyslieť si v predstihu každý môj krok.

Ktoré udalosti, zážitky, alebo ľudí si určite zapamätáš aj po ukončení štúdia?

Udalosti, ktoré si určite zapamätám, sú prehliadky našej pedagogičky Maje Božović, ktorá každoročne prezentuje svoje modely na Fashion Live. Jej kolekcie sú nie len prepracované a krásne, ale majú vždy aj hlbokú myšlienku. Je jedným z mojich vzorov a veľmi ma motivuje jej skvelý prístup. Je to skvelá pedagogička, nemala dokonca problém prísť za mnou aj mimo vyučovania do ateliéru, aby mi pomohla s prácou.

Počas plenéru v Trenčianskych Tepliciach sme sa lepšie spoznali aj s ostatnými učiteľkami z odevného dizajnu. Na našej škole je podľa mňa veľké plus, že učitelia máju so žiakmi dobrý, dalo by sa povedať, že takmer „kamarátsky“ vzťah.

Hodiny dejín výtvarnej kultúry boli pre mňa vždy peklom, ale Marianna Kajabová mi ukázala, že sa to dá učiť aj iným spôsobom. Pri nej som zistila, aké to je nebáť sa na písomku, pretože všetko dokáže skvelo vysvetliť a do toho ešte porozprávať zážitky z dovolenky smile

Katarína Marcellová zas dokáže z pár čiar zhotoviť dokonalý strih. Vždy keď som niečo šila, aj mimo školských zadaní, nemala problém mi poradiť, vysvetliť technológiu a postup práce.

Pred nedávnom ma začala učiť kresbu Henrieta Kurčíková. Robí aj krásne šperky, dopĺňali kolekciu Maje Božović na tohtoročnom Fashion Live. Na ňu a jej hodiny kresby budem isto spomínať aj po ukončení štúdia.

Takmer každý človek, ktorý mi príde do života a trávim s ním voľný čas, je pre mňa dôležitý. Som veľmi vďačná za ľudí, ktorí ma učili posledné roky štúdia. Verím, že budem mať tú česť pozvať ich na nejakú moju prehliadku a ukázať im, koľko ma toho naučili.

Si už rozhodnutá, čo bude tvojou praktickou maturitnou prácou?

Viem, že by som chcela robiť kolekciu odevov s použitím materiálu, s ktorým som ešte nikdy nepracovala. Trochu zaexperimentujem.

Čo chceš robiť po skončení strednej školy?

Chcela by som sa naďalej vzdelávať a získavať nové skúsenosti. Mám pár vyvolených vysokých škôl na ktoré sa pokúsim dostať. Pred pár dňami som uvažovala či je odev naozaj jedinou disciplínou, ktorej sa chcem výhradne venovať. Uvažujem aj o odboroch ako šperk, sklo a socha. Rodina ma vo všetkom podporuje, kamaráti a priateľ tiež. Cením si každé pekné slovo o mojej tvorbe, ale ešte viac konštruktívnu kritiku, ktorá ma vždy posunie o krok ďalej. Momentálne chystám vlastnú značku s novou kolekciou, ktorá by mala byť hotová do konca roka. Ak ste zvedaví, moju tvorbu môžete vidieť zatiaľ na mojom súkromnou účte na instagrame pod @lauiii_

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.