Študentské práce

Módna prehliadka Šaty na tému kruh/ praktické cvičenia/ 2. roč./ bavlna, gorálky Top a sukňa na tému vlna/praktické cvičenia/ 2. roč./ bavlna, organza Kabát/ praktické cvičenia, textilné techniky/ 3. VOŠ/ vlna, plast Vrstvená sukňa/praktické cvičenia, textilné techniky/3. roč./organza, vosk POP-art vrstvené šaty/ praktické cvičenia/ 3. roč./ plast, bavlna POP-art šaty/ praktické cvičenia/ 3. roč./ plast, bavlna Recyklácia/ praktické cvičenia/ 2. roč./ kombinácia materiálov OP-art šaty a kabát/ praktické cvičenia/ 3. roč./ vatelín Street art kabát/ praktické cvičenia/ 2. roč./ maľba na textil Androgýnne nohavice/ praktické cvičenia/ 3. roč./ bavlna Ethnic šaty/ praktické cvičenia/ 2. VOŠ/ batika Žabó/ textilné techniky/ 3. roč./ macramé Živôtik/ praktické cvičenia/ 3. roč./ bavlna, kostice, perly Krinolína/ praktické cvičenia/ 3. roč./ kombinácia materiálov

o 8610 M Odevný dizajn

vedúci odboru:
Mgr. Marianna Kajabová Mgr. Marianna Kajabová

pedagógovia:
Ing. Katarína Marcellová Ing. Katarína Marcellová Mgr. art. Maja Bažik Božović Mgr. art. Maja Bažik Božović Mgr. art. Henrieta Kurčíková Mgr. art. Henrieta Kurčíková Mgr. art. Kristína Šipulová Mgr. art. Kristína Šipulová


Odborný profil absolventa

KÓD ODBORU: 8610 M

ČO SA NAUČÍTE?

- navrhnúť a zhotoviť odev a odevnú kolekciu
- zhotoviť strih odevu v mierke individuálnych veľkostí človeka a v mierke 1:5
- zrealizovať základné časti odevov ako je sukňa, blúzka, nohavice, sako a ďalšie
- aplikovať historický odev alebo jeho detaily v súčasnom odevnom dizajne
- aplikovať etnický odev alebo jeho detaily v súčasnom odevnom dizajne
- vybrať alebo zhotoviť si vhodný materiál
- aplikovať tradičné i nové techniky ako je výšivka, čipka, sieťotlač, maľba na textil a pod.
- ovládať grafické programy

- použiť trendy stylingu v tvorbe a prezentácii odevov
- kreatívne zhodnotiť vo svojej tvorbe aktuálne trendy v odevnom dizajne
- spracovať fotodokumentáciu, vytvoriť plagát, prezentáciu a portfólio svojej práce
- prezentovať vlastné modely na výstave a módnej prehliadke
- mať prehľad v dejinách odievania a dejinách umenia


Osvojenie si základov kresby a maľby, práce s tvarom, farbou, priestorom, je základným predpokladom pre získanie odborných kompetencií v dizajne odevu či odevnej kolekcie. Poznanie genézy histórie odevu vedie k schopnostiam vytvoriť redizajn odevu poprípade aplikovať jeho detaily v súčasnom odevnom dizajne. Poznávanie a kritické hodnotenie súčasných trendov v módnom návrhárstve napomáha hľadaniu vlastného štýlu. Oboznámenie sa s technológiami z odevnej praxe, učením sa ako vytvoriť strih, vedú k zhotoveniu odevu podľa vlastného návrhu študenta. Osvojenie si rôznych textilných techník, získanie zručnosti v práci s čipkou aj výšivkou, dotvára komplexnú odbornú kompetenciu študentov, ktorí očakávajú od odevu viac ako jeho bežní nositelia.
MOŽNOSTI PRACOVNÉHO UPLATNENIA ABSOLVENTA

Absolvent sa môže uplatniť ako módny návrhár, v postprodukcii odevného a textilného dizajnu ako štylista a módny poradca. Vie si založiť vlastnú firemnú značku v danom odbore.