Rozhovor s našou pedagogičkou Kristínou Šipulovou vo Forbes

*


Tvorba Kristíny Šipulovej je jedinečná tým, že oblečenie vyrába úplne od základu. Na storočných krosnách tká látky z lokálnych ľanových vlákien zo Slovenska alebo hodvábnych z Japonska. Je to aj niekoľkomesačný proces, kým odev navrhne, utká si naň látky a ušije konečný produkt. Práci na krosnách sa priučila na stáži v Dánsku, kde má remeslo obrovskú hodnotu.

Po návrate na Slovensko sa rozhodla remeslo oživiť aj v našich končinách. Okrem vlastnej značky založila spolu s Paulínou Blahovou projekt Kanava, kde sa podporujú remeselnú výrobu.


Kristína bola od mala obklopená folklórom. So záujmom vyhľadávala miestnych remeselníkov v rodnom Telgárte. Fascinovali ju remeselá a
ručné práce, čo zohralo úlohu aj pri výbere školy. „Ťahalo ma to k odevu, ale nie až tak pre vizuálny efekt ako pre materiál. Chcela som spraviť niečo tradičné, povýšiť folklór, no nie dekorom, ale výrobou a ľudskými príbehmi, ktoré sa okolo toho točia,“ rozpráva absolventka textilného dizajnu VŠVU. S touto myšlienkou pracuje dodnes.


Jej pohľad na remeslo ovplyvnila najmä stáž pre dánske textilné štúdio Beck & Kinch. Štúdio, ktoré založili mama s dcérou má dnes medzi klientmi aj luxusné módne domy Chanel a Dior.


V roku 2016 odišla stážovať do Paríža ako vizuálna výskumníčka do štúdia Edelkoort/Trend Union. Stáž jej dala množstvo inšpirácie a zmysel pre estetiku. Najmä sa však utvrdila v tom, že venovať sa remeslu má zmysel. V štúdiu zameranom na módu, interiérový dizajn a architektúru bolo remeslo aktuálnou témou.



Po škole si odišla plniť sny do Paríža, kde prednášala na prestížnej International Fashion Academy. Túžila však rozvíjať svoju tvorbu na Slovensku a tak sa presunula ako lektorka na Školu dizajnu v Bratislave. Neskôr si tu otvorila aj vlastný ateliér.




ČÍTAJTE VIAC VO >>> FORBES SLOVENSKO




Foto: Nora a Jakub Čaprnka
Text: Barbora Váradyová, pre Forbes