Rudolf Šťastný

- študent odevného a textilného dizajnu od r. 2017

_
Prečo si sa rozhodol študovať odevný a textilný dizajn na Škole dizajnu?

Študoval som na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som po určitom čase prišiel na to, že to nie je správne miesto pre môj rozvoj. V priebehu štúdia som hľadal cestu, miesto a našiel som školu, kde si môžem splniť svoj sen byť návrhárom. Milujem módu, chcem ju tvoriť a obliekať ľudí. Škola dizajnu ponúkala pomaturitné štúdium, a vtedy som vedel, že je mojim najlepším kandidátom na novú cestu. Nechcel som ďalšie vysokoškolské štúdium, preto som si vybral štúdium, kde sa môžem rozvíjať viac prakticky. Neváhal som ani sekundu a poslal som prihlášku bez dlhého uvažovania o tom, aké štúdium zanechávam.

Napĺňajú sa tvoje očakávania?

Po niekoľkých mesiacoch na škole viem, že som urobil najlepšie rozhodnutie za posledné roky – pri výbere školy, ale aj pri výbere odevného a textilného dizajnu. Štúdium ma napĺňa poznatkami a najmä praktickými skúsenosťami od ústretových a kvalifikovaných pedagógov, ktoré zúročujem pri tvorbe. Milujem pocit, keď natrafím na problém, ktorý dokážem vďaka získaným skúsenostiam vyriešiť už sám.

Čo robíš vo svojom voľnom čase, čomu sa venuješ?

S mojim voľným časom je spojená aj práca, ktorú beriem ako relax, keďže pracujem s oblečením a obliekam ľudí, ktorí chcú vyzerať dobre. Naskytla sa mi tiež príležitosť byť stážistom v ateliéri Maji Božović, u ktorej získavam cenné skúsenosti a som za ne nesmierne vďačný. Zvyšok svojho času prenechávam často neplánovaným akciám, akými sú napríklad výlety do okolia. Milujem architektúru, historické miesta a blúdenie uličkami s kávou v ruke. Posedenie pri káve s priateľmi či dobrou knihou, ktorej téma je zväčša spojená s odevom sa v mojom prípade odohráva väčšinou v menej komerčných kaviarňach, kde si oboje vychutnávam. Milujem tiež varenie a experimentovanie s jedlom. Pre priateľov som známy tým, že si rád vychutnávam atmosféru miest a všetko s nimi spojené.

Máš plán, čo by si chcel robiť po skončení štúdia?

Som na začiatku štúdia, ktoré plánujem aj dokončiť, chcem sa zdokonaľovať a načerpať čo najviac skúseností pre ďalšie štúdium na vysokej škole. Určite by som chcel vyskúšať aj ďalšie stáže v odevných ateliéroch. Chcem svoje skúsenosti zúročiť v rámci štúdia na Škole dizajnu alebo pri tvorbe odevov na zákazku pre priateľov a blízkych. O ďalekej budúcnosti som ešte nepremýšľaj, preto nechám čas plynúť a chytím sa každej príležitosti, ktorá mi prinesie nové skúsenosti a zručnosti.

.
.
.
.
.
.